Pro velký zájem vydáváme dotisk úspěšné knihy

Marcus Luttrell: Operace Redwing

Svědectví účastníka neúspěšné bojové akce Navy SEAL

 

Začátkem června 2005 vysadil v noci vrtulník čtyři příslušníky amerických Navy SEAL k akci do hornaté oblasti pákistánsko-afghánských hranic. Jejich úkolem bylo zajmout nebo zabít známého vůdce al-Káidy. Věděli, že se nachází v tálibánském táboře střeženém malou, ale dobře vyzbrojenou skupinou bojovníků. Za necelých čtyřiadvacet hodin byl z těch čtyř Navy SEAL naživu pouze jeden.

Je to příběh velitele střeleckého týmu Marcuse Luttrella, který jako jediný operaci Redwing přežil. Byla to urputná bitva v horách, která nakonec znamenala největší ztrátu lidských životů v historii Navy SEAL. Je to ale také příběh jeho týmových kolegů, kteří usilovně bojovali po jeho boku, dokud nezůstal jako jediný živý – výbuch RPG ho odhodil na místo, kde ho nemohli jeho pronásledovatelé najít. Během následujících čtyř dnů vážně zraněný Luttrell odrazil útok šesti bojovníků al-Káidy, kteří byli vysláni za ním, aby ho zlikvidovali. Po jedenáctikilometrové cestě horami zajal Luttrella paštunský kmen, který riskoval své životy, aby ho ochránil před dotírajícími bojovníky Tálibánu.

Luttrell podrobně popisuje brutální výcvik Navy SEAL a se svými druhy zjišťuje, co to obnáší, stát se příslušníkem elitních speciálních jednotek. Zavádí nás do divoké bitvy vedené v pustých afghánských horách, kde obkličovaný americký tým překotně unikal před nepřítelem v dešti střel a úlomků skal. Tato kniha o odvaze, obětování, cti a vlastenectví je působivým příběhem moderní války.

Za hrdinství v boji vyznamenal prezident Bush Marcuse Luttrella Námořním křížem.

Druhé vydání je doplněno o osmistránkovou fotografickou přílohu.

Poznámka překladatele
V některých veřejných diskuzích jsem zaznamenal výhrady k použitému názvu knihy s tím, že místo Redwing se operace má správně nazývat Red Wings nebo Red Wing. K tomu jen poznamenávám, že v originální knize autor používá výhradně termín Redwing.

Vyšlo 16. dubna 2013, druhé vydání 7. ledna 2014

Na motivy knihy byl natočen americký film Lone Survivor. Film je v českých kinech uváděn pod názvem Na život a na smrt. Hlavního hrdinu hraje Mark Wahlberg. Trailer k filmu můžete zhlédnout zde http://www.youtube.com/watch?v=tvzwgHED5xo.

Na život a na smrt - děj filmu zde

Na život a na smrt - ohlasy na film zde

Ukázka fotografické přílohy:

 

Zpět na Knihy Omnibooks