Nicholas Best: Pět dnů

Očitá svědectví z posledních dnů 2. světové války v Evropě

 

Duben 1945. Zohavená těla Mussoliniho a jeho milenky visí za nohy v Miláně a nepřátelsky naladěný dav píská a posmívá se. Adolf Hitler v zoufalé snaze uniknout stejnému osudu vydává příkaz, aby jeho tělo bylo po smrti spáleno. Obávaný vůdce Německa nikdy nepřipustí, aby nepřátelé měli pocit uspokojení z potupení jeho těla. V kritických dnech mezi 28. dubnem a 2. květnem 1945 byl svět svědkem smrti dvou fašistických diktátorů a pádu Berlína. Tyto události signalizovaly konec téměř šestileté války v Evropě. Nicholas Best podává čtenáři osobní svědectví lidí, kteří tyto vzrušující dny prožívali.
V tomto cenném historickém díle se autorovi podařilo sestavit dohromady vzpomínky slavných nebo budoucích slavných osobností, které válku prožily na vlastní kůži. Máme možnost sledovat mladého Waltera Cronkiteho jak s kanadskými jednotkami seskakuje na padáku do Nizozemska; fotografku Lee Millerovou jak dokumentuje nacistická zvěrstva; budoucího papeže Benedikta, jenž se vrací domů a při tom doufá, že ho nechytnou a nepopraví za dezerci od jeho jednotky pěšáků; Audrey Hepburnovou, která se už nemusí bát nucené služby v nevěstinci wehrmachtu. Dokonce můžeme číst popis dekadentních sexuálních orgií v Hitlerově bunkru od jednoho lékaře SS.
Zkušeným propojením těchto osobních vyprávění vytvořil Best přesvědčivou kroniku pěti dní na konci války, kdy se Evropa konečně zbavovala smrtelného sevření nacismem. Je to příběh několika ohromně vzrušujících dní, ale je to také obrázek celého světa na konci tohoto výjimečného týdne. Vyprávění má spád, místy je brutální, jindy zase dojímavé. Čte se jedním dechem a připomíná dny skomírající vlády Osy, když se spojenecké armády blížily k Berlínu.

Ukázka forografické přílohy:

Vyšlo 22. února 2013

Zpět na Knihy Omnibooks