Marcus Brotherton: Shiftyho válka

Životní příběh příslušníka Bratrstva neohrožených

Shiftyho válka je poutavým životním příběhem seržanta Darrella „Shiftyho“ Powerse, příslušníka americké výsadkové roty Easy, mezinárodně známé jako Bratrstvo neohrožených. Válečné zážitky této jednotky zpopularizovala nejprve kniha Stevena Ambroseho Band of Brothers a potom stejnojmenný seriál televize HBO režiséra Stevena Spielberga, v němž hrál mimo jiné Tom Hanks.

Jako chlapec vyrůstal Shifty v zastrčeném hornickém městečku Clinchko v americké Virgínii. Jeho zálibou se stal lov a chtěl být co nejlepším střelcem z pušky. Otec ho učil naslouchat v lese, aby „viděl“ i bez očí. Shifty neměl tušení, že jeho precizně propracované zkušenosti jednoho dne zachrání život nejen jemu, ale mnoha jeho přátelům.

Shifty byl jedním z původních mužů z roty Easy, kteří absolvovali výcvik na základně Toccoa v Georgii. Jako pouze jeden ze dvou jejích příslušníků zde získal velice oceňované označení „vynikající střelec“. V den invaze seskočil padákem do Francie a měsíc bojoval v Normandii. Osmdesát dní válčil v Nizozemsku v neúspěšné operaci Market Garden, třicet dní v drsném zimním počasí v Bastogne a téměř třicet dalších u francouzského Haguenau a v rúrské kapse v Německu.

Podobných vojenských jednotek jako rota Easy bylo mnoho a některé z nich prošly možná těžšími boji než ona, ale přitom zůstávají pro nás bezejmenné. Bratrstvo neohrožených je tak hlavně populárním symbolem americké účasti ve válce proti nacismu. Je také připomínkou veteránů, kteří válku přežili a díky němu se jim dostává náležitého uznání a vděčnosti od veřejnosti i desítky let po válce.

Tento zajímavý životní příběh plný zážitků frontového vojáka vypráví autor knihy hlasem a slovy tichého chlapce Shiftyho z Clinchka, který se pro své pochopení pro nepřítele stal celosvětově proslulým neoficiálním mluvčím.

Shiftyho válka je příběhem o hrdinství a dobrodružství, o dnech poznamenaných krví vojáků, kdy se probojovávali z pobřeží Francie do srdce Německa. Je také impozantním vyprávěním o tom, jak člověk díky vynikajícím střeleckým schopnostem a okouzlující a skromné osobnosti může prožít krásný život, o němž se mu ani nesnilo.

Marcus Brotherton je novinář a spisovatel, mezinárodně známý pro svou literární spolupráci s veřejně známými osobami, filantropy, inspirativními vůdci a vojáky. Je autorem bestselleru A Company of Heroes a We Who Are Alive and Remain a spolu s poručíkem Lynnem „Buckem“ Comptonem autorem knihy Call of Duty. Žije s rodinou ve státě Washington.

Vyšlo 13. září 2012

Zpět na Knihy Omnibooks