Ben Macintyre: Drsní hrdinové

Diverzní akce SAS v týlu nepřítele

Drsní hrdinové_titulka.jpgV létě 1941, na vrcholu války v Západní poušti, měl znuděný a excentrický mladý důstojník David Stirling vizi nového způsobu vedení války – útočení na nepřítele tam, kde to nejméně čeká; za jeho liniemi.

Přes velký odpor britského vrchního velení dal osobně Winston Churchill Stirlingovi souhlas k náboru těch nejdrsnějších, nejchytřejších a nejnelítostnějších vojáků, které dokáže najít. A tak začíná nejoslavovanější a nejzáhadnější vojenská organizace na světě – SAS.

Drsní hrdinové na základě nebývalého přístupu k tajným záznamům SAS, dosud neznámým filmovým záběrům a výhradním rozhovorům se zakládajícími příslušníky SAS líčí pozoruhodné příběhy v pozadí mimořádné bojové jednotky a obrovskou cenu za uvedení této vize do reality.

Britská Special Air Force – SAS – byla dítětem Davida Stirlinga, mladého přelétavého aristokrata, jehož bezcílnost v počátečním životě byla v rozporu s jeho pozoruhodným strategickým uvažováním. Kde se většina jeho kolegů dívala na mapu bojiště v Africe a viděla vleklé střety s Rommelovými pouštními vojsky, Stirling viděl příležitost. Kdyby měl malý počet elitních dobře vycvičených mužů, mohl by je vysadit na padácích za nepřátelské linie a ničit jeho letouny a materiál. Stirling spolu se svým přirozeným protikladem, ukázněným pedantem Jockem Lewesem, shromáždil revoluční bojovou skupinu, která změní nejen rovnováhu ve válce, ale samotný způsob boje. Čelil značnému odporu od těch, kdo považovali jeho taktiku za negalantní nebo nepřijatelnou, ale v pozoruhodných činech SAS proti nacistům v Africe a pak v Evropě lze najít zárodky téměř všech speciálních jednotek, které budou následovat.